Moja prvá čínska e-kniha a môj zážitok z čínskeho e-kníhkupectva.

Nedávno som si kúpil čítačku elektronických kníh. Je to úžasné zariadenie, netreba ho nabíjať a šetrí pri čítaní aj môj zrak. Môžem ho mať stále pri sebe a zmestí sa do neho veľa knižiek, ktoré by som nikdy z pracovne nevytiahol. Keď mám chvíľku voľného času na pracovných cestách, zrazu viem ako ho účelne využiť, stačí vytiahnuť čítačku a vybrať si z desiatok úžasných kníh, ktoré tam na mňa už čakajú.

Hneď po kúpe som ju začal napĺňať prvými e-knihami. Popri slovenských a anglických knihách som samozrejme neodolal a posťahoval som si do nej aj niekoľko čínskych kníh.

Prvé dni som strávil hlavne na Amazone a na Projekte Guttenberg. Na Amazone je to s cudzojazyčnými neanglickými e-knihami veľmi biedne, tam som nenašiel v čínštine žiadnu e-knihu pre mňa. (na www.amazon.cn je množstvo čínskch kníh, ale len v papierovej verzii, ani jedna e-kniha)Projekt Guttenberg je, ale naopak úžasný, je tam veľmi široký výber z čínskej klasickej literatúry, sú tam stovky titulov a sú úplne zadarmo. Hneď som si stiahol pár klasikov ako Laozi, Konfúcius, Cao Xueqinov Sen o červenom pavilóne a iné.

Z projektu Guttenberg som si teda stiahol niekoľko desiatok kníh klasickej čínskej literatúry a filozofie, ktoré som si chcel vždy študovať. Hoci ich mám v papierovej verzii v poličke už roky, nikdy som sa k tomu nedostal, lebo chuť som mal na ne vždy len mimo mojej pracovne. Po pár dňoch som vyčerpal možnosti, ktoré tieto dva portály ponúkali a ja som sa musel pohnúť ďalej.

Keď som začal hľadať čínske e-knihy, tak som zistil, že sa dá nájsť množstvo čínskych kníh v pdf a txt formátoch úplne zadarmo na portáloch, ktoré žijú z reklamy. Lenže išlo hlavne o staršie knižky, hoci veľmi hodnotné, ale staršie. (sťahoval som pdf. verzie – išlo o skenované knihy veľkosti 10 MB – 150 MB a išli pomerne rýchlo stiahnuť, 5 – 60 min. podľa veľkosti súboru) Keď som stiahol niekoľko titulov rozdohol som sa preniknúť aj do platených e-kníhkupectiev, kde sa dajú sťahovať najnovšie knižky, rozhodol som sa pre jedno z prvých e-kníhkupectiev 超星网 www.chaoxing.com, na ktoré som náhodne natrafil. Moje pocity boli nasledovné:

1.Náhľad pred kúpou lepší ako u Amazonu

Pre toto kníhkupectvo som sa rozhodol hlavne preto, lebo ponúkali náhľad celých kníh pred kúpov – zdalo sa mi to úplne úžasné, v tomto predstihli Amazon a aj Barns and Nobles, lebo som si mohol do sýtosti bez platenia a dokonca aj bez registrácie v knižkách listovať, koľko som len chcel. Týmto ma dostali a rozhodol som sa, že sa u nich zaregistrujem a stanem sa ich zákazníkom.

Tu je vidno náhľad tejto knižky: http://book.chaoxing.com/ebook/detail_12380607.html

2. Kúpa prvej e-knihy zadarmo

Po zaregistrovaní som zistil príjemnú vec, že som dostal bonus 1000 bodov, ktoré stačili na nákup jednej knihy.

3. Cena čínskych e-kníh – fantastická

Ak sa čitateľ rozhodne kupovať čínske e-knihy po jednom, tak stoja v prepočte okolo 1 eura za 400 stranovú knižku. Dá sa, ale kúpiť zvýhodnený balík, napríklad ročný balík v hodnote cca 30 euro, za ktorý sa dá ročne stiahnuť 1800 kníh, čo je v prepočte 0,016 euro/ kniha, alebo po starom 50 halierov za knihu. Toto je presne situácia a business model, aký by mal fungovať aj u nás a všade vo svete. Lebo len takýto bussines model zaručí, že sa k čitateľovi dostane veľké/maximálne množstvo kníh – a to by mal byť cieľ systému.

5. Počet e-kníh v tomto čínskom e-knihkupectve

Niekoľko 100 000 čínskych e-kníh, hoci na Amazon sa nechytajú, ale aj tak je to viac než slušné číslo.

4. Vlastný formát

Čínske e-kníhkupectvá idú cestou vlastných formátov, aj toto kníhkupectvo malo vlastný úplne unikátny formát e-kníh, ktoré sa dali čítať pomocou webrozhrania, alebo pomocou softvéru na čítanie, ktorý sa dá zadarmo stiahnuť pre Windows a pre I-pad, škoda, že zatial nie aj pre iné Mac zariadenia.

5. Slabší help, výborná online podpora

Najprv som sa z ich webu nevedel vysomárit – nebolo to úplne zlé, ale na európsku prehľadnosť ešte nemajú. V ich čínskom online-helpe bol len názov kapitoly, ktorú som potreboval, tá znela: “Ako si stiahnem svoju zakúpenu e-knihu”, ale bol tam len nadpis, podstránka s príslušným textom chýbala….
Nevzdával som sa a otvoril som živý online help chat, okamžite sa ozval živý chlapík z podpory s číslom 062 a hneď ma nasmeroval a uviedol na správny smer a vysvetlil mi, kde si môžem moju práve zakúpenú knižku stiahnuť (knižka sa do počítača nestiahla automaticky)
6. Rýchlosť sťahovania – veľmi slabá.

Rýchlosť sťahovania sa nedá nazvať inak ako slabá. Kým som sa dostal do poradia, trvalo to asi 3 hodiny, stále mi to počas týchto troch hodín vyhadzovalo hlášku: “databáza je zaneprázdnená” Po 3 hodinách začalo sťahovanie tejto knižky a trvalo ďalšie 3 hodiny :) :)    Trvalo to celé ozaj veľmi dlho.

7. Kvalita stiahnutej knihy

Obsahová kvalita e-knihy je úžasná, je to super kniha, má 388 stran, kľudne by som bol ochotný za ňu dať aj 10-15 euro. Je to nová kniha napísana pred 4 rokmi, výborne spracováva problematiku. Išlo o knihu: He Ke – Yijing Fengshui tujie (Obrazové zrkadlo k Yijing Fengshui) Je to kniha o feng shui, kde sa podrobne a hlavne velmi jednoducho táto tradičná čínska téma rozoberá z pohľadu súčasnosti.

Po technickej stránke ma prekvapilo, že stiahnutý súbor je obrovský pdz súbor, má 185 MB, na to, že ide o novú platenú knihu by som očakával menší súbor. Na pohľad sa pri obrázkoch zdá, že ide o skenovanú knihu, čo je zvláštne, ale kvalita skenovania je o triedu vyššia ako pri čínskych knihách na stiahnutie zdarma a nie je to pdf formát, ale pdz súbor.

8. Celkové hodnotenie
Cena aj kvalita platených čínskych e-kníh je úžasná, po kusoch stoja 1 euro/ kus, masovo 50 halierov/kus, ale neviem si nákup pri takýchto pomalých rýchlostiach sťahovania predstavit…. Je to veľká škoda. Nebyť tohoto problému už by mali mojich 30 euro na účte. Neviem si vysvetliť problémy s rýchlosťou sťahovania, ani posúdiť či je to len momentálny alebo ojedinelý problém daného e-kníhkupectva.

 

Túto istú knihu som dnes našiel aj na www.amazon.cn : http://www.amazon.cn/易经风水图鉴-柯可/dp/B002UWKR72   , ale tu stojí cca 3 euro (24 yuanov po zľave) – ide o tlačenú papierovú verziu knihy,  3 násobok oproti cene v čínskom e-shope, tam stála táto istá knižka v prepočte 1 euro: http://book.chaoxing.com/ebook/detail_12380607.html

 

Situáciu budem sledovať aj naďalej a keď sa niečo nové zaujímavé dozviem, tak sa to tu dočítate.