www.cinstina.sk

—KOMUNIKÁCIA V ČÍNŠTINE A SPROSTREDKOVANIE ČÍNY VÁM—
email zo dňa 3.5.2012:
Vážený pán Milan Ivan,
vy ste tlmočník, ktorého dodnes ľuďom čo hľadajú dobrého čínskeho tlmočníka doporučujem.
Pamätám si na Vaše tlmočenie v Pekingu na akciách, ktorých som sa aj ja osobne účastnil, bolo to profesionálne a bezproblémové.
JUDr. David Tarčák
obchodný radca
na Veľvyslanectve SR v Pekingu
v období 2009 – 2011
(uverejnené so súhlasom autora)
Čítať ďalej

POĎAKOVANIE KLIENTA

koppert 1koppert 2

Dobrý deň pán Ivan,

Chcem Vám srdečne poďakovať za Váš profesionálny prístup, prípravu a tlmočenie počas návštevy zástupcov AQSIQ.

Pri návštevách na takejto úrovni je veľmi dôležité exaktne odovzdať hosťujúcej delegácii všetky prezentované informácie, pričom ešte doležitejšie sú potom informácie následne od nich spätne prijaté. V tomto ste zohrali veľmi dôležitú úlohu, ktorá bola nielen z môjho pohľadu, ale aj z pohľadu všetkých zúčastnených, vrátane zástupcov AQSIQ zvládnutá výborne.

Aj v budúcnosti Vaše služby znovu radi využijeme.

Neváhajte nás uviesť medzi Vaše referencie, radi Vás podporíme pri získavaní ďalšej práce a skúseností.

S úctou

Roland Kreškóci

riaditeľ Koppert, s.r.o.

(kontakt: 035/6445390   Dr. Peter Šima   hlavný vedúci odboru techniky a kvality Koppert, s.r.o.)

 

Chov čmeliakov na Slovensku

17.4.2012 som mal tú česť tlmočiť z čínštiny pre najväčšieho chovateľa čmeliakov na svete, firmu Koppert sro. z Nových Zámkov. Čmeliaky sa používajú ako prirodzené opeľovače pri pestovaní rôznych poľnohospodárskych plodín, hlavne sklenníkových rajčín. Táto firma vyváža čmeliakov do viac ako 80 krajín celého sveta vrátane Číny. Zástupcovia Hlavnej štátnej správy dozoru kvality, inšpekcie a karantény ČĽR sa prišli osobne pozrieť ako sa čmeliaky chovajú v tomto najmodernejšom veľkochove čmeliakov na svete, aby sa zoznámili s najodbornejšie a najlepšie zvládnutou kontrolou chovu čmeliakov na svete s najlepšími výsledkami v celosvetovom meradle.

Išlo o náročné odborné tlmočenie s veľkým množstvom biologických a chemických odborných termínov týkajúcich sa chovu čmeliakov. V mojej práci sa na každé tlmočenie pripravujem osobitne, predpríprava je dôležitá a nutná, dobré zládnutie kľúčovej odbornej terminológie je základom spokojnosti zákazníka a je kľúčom k následnej rýchlej, presnej a profesionálnej komunikácii.

Úspech a spokojnosť zákazníka je hybnou silou mojej práce.

Mgr. Milan Ivan 

www.cinstina.sk

koppert 3koppert 4

koppert 5koppert 6

Čítať ďalej

Čo píšu Číňania o slovenských haluškách.

Nasledovný článok pochádza z čínskeho internetového fóra s názvom “Svet fotografovania bez hraníc”, kde si Číňania píšu aj o slovenských haluškách.

Okrem jednej fotky a niekoľkých poznámok, je to celé presný preklad originálneho čínskeho textu.

Web adresa pôvodného článku aj celý čínsky originál textu sa nachádza na  tejto stránke nižšie.

 

 

Autor:                 Téma:    SLOVENSKÉ NÁRODNÉ JEDLO BRYNDZOVÉ HALUŠKY  (prečítané: 1355 krát)

 

 

 

Askéta: SLOVENSKÉ NÁRODNÉ JEDLO BRYNDZOVÉ HALUŠKY    pridané dňa: 2011.05.08 08:11

 

Názov slovenského národného jedla sa dá do čínštiny preložiť asi takto: Zemiakovo-múčne uzlíky  s ovčím syrom (uzlíky v čínštine: “ge da” 疙瘩 ). Viem, takýto názov jedla znie v čínštine skutočne príliš dlhočízne, ale naozaj som sa snažil, veľmi dlho som rozmýšľal, ale nepodarilo sa mi ho nijak skrátiť, avšak je fakt, že toto slovenské národné jedlo naozaj obsahuje všetky tieto ingrediencie a nie len tie. Prosím vypočujte si môj nasledovný detailnejší popis:   Názov zemiakovo-múčne uzlíky  s ovčím syrom sa v originále v slovenskom jazyku skladá z dvoch nasledovných slov: “bryndzové halušky”. “Bryndza” je mäkký, slaný, hnetením vypracovaný ovčí syr. “Halušky” sú varené múčne uzlíky. Tieto múčne uzlíky sú veľkosťou menšie ako naše čínske uzlíky ge da. To čo oni nazývajú halušky má trošku komplikovanejšie zloženie, nie je to len z múky.

 

 


 

čínske “halušky” Ge Da   (tradičné  čínske  vidiecke  jedlo z múky )                              ”slovenské zemiakovo-múčne uzlíky s ovčím syrom”

 

 

Konkrétny postup prípravy je nasledovný, aby bol jasnejší rozdelil som ho na 3 etapy.

1. etapa: Rovnomerne zmiesime postrúhané surové zemiaky (1kg),  múku (polohrubá múka 330 g), vajíčko  (väčšinou ide 1 vajce na 1 kg zemiakov) a soľ (podľa chuti). Do hrnca dajte vodu a nechajte ju zovrieť a potom nožom z tohoto vymieseného zemiakového cesta vykrajujte malé kúsky a jeden po druhom ich hádžte do vriacej vody (to je tradičný spôsob prípravy, ale dnes satieto kúsočky zemiakového cesta pripravujú v špeciálnom hotovom kovovom nástroji tzv. “haluškári”, čo je menšia kovová platnička, na ktorej je množstvo malých dierok, na tento “haluškár” sa potom vyleje vymiesené zemiakové cesto (v tomto prípade musí byť trochu redšie) a trochu sa potláča smerom nadol, vznikajú nám malé kúsočky cesta, ktoré postupne pdajú do vriacej vody na spodku). Vo viriacej sa vriacej vode sa potom varia 3-4 minúty, potom sa môžu naberačkou vybrať von z vody a vychladiť.

2 etapa: Potom nakrájame na malé kocky slaninu (300g-480g, najlepšie chudú a nie údenú) a na malej panvici ju osmažíme a vyberieme z panvice von.

3. etapa: “Ovčí syr” rozpustíme vo vode, ktorú sme práve použili na varenie malých kúskov zemiakového cesta. (môžeme ho rozpustiť aj v cmare, alebo v mlieku) a dáme do neho uvarené zemiakovo-múčne kúsočky z prvej etapy a potom pridáme osmažené slaninové kocky z druhej etapy a môžeme začať jesť.

V minuosti sa “zemiakovo-múčne uzlíky s ovčím syrom” dávali jesť silným mužom tvrdo pracujúcim na poli, chlapov robili dokonale hladu odolnými. Majú výbornú chuť, mierne nakyslú, možno trochu páchnucu charakteristickým močovinovým pachom po “ovčom syre”, nezaručujem, že si to Číňan na prvé ochutnanie hneď obľúbi. Ja sám keď som to prvý krát jedol, chutnalo to veľmi “neobvykle”, teraz mi to už ale veľmi chutí. Tí čo nemajú radi mäso si nemusia pridať osmaženú slaninu. V reštauráciách väčšinou na “zemiakovo-múčne uzlíky s ovčím syrom” pridávajú osmažené kocky slaniny aj tak vo veľmi malom množstve.

 

Zhou Zhang :               odpoveď zo dňa: 2011.05.08 11:45

Radi by sme tu videli fotoos. Ak by si v názve zmenil “ovčí syr” na obyčajný “syr”, tak by to bolo pre nás Číňanov omnoho prijatelnejšie. Vďaka, že si sa s nami o to podelil.

Modrý duch: odpoveď dňa: 2011.05.13 21:19

Tradičný spôsob prípravy tohoto jedla sa veľmi podobá na naše čínske “nožom rezané rezance”, ale moderná príprava je teda omnoho rýchlejšia. Toto jedlo je veľmi výživné, ako to že sa nepodáva so žiadnou zeleninou? Pri servírovaní sa bežne nepodáva so žiadnym šalátom?

Askéta: odpoveď zo dňa 2011.05.14 07:29

Reakcia na: “Tradičný spôsob prípravy tohoto jedla sa veľmi podobá na naše čínske “nožom rezané rezance”, ale moderná príprava je teda omnoho rýchlejšia. Toto jedlo je veľmi výživné, ako to že sa nepodáva so žiadnou zeleninou? Pri servírovaní sa bežne nepodáva so žiadnym šalátom?”
Dobre sa pýtaš! Toto slovenské jedlo pochádza z horských oblastí severného Slovenska, tam je veľmi máličko zeleniny. Ale po celý rok, v každom ročnom období sa tam vyskytuje kyslá kapusta. Preto po zjedení takéhoto veľmi výživného jedla si možno dať za tanier dobrej kapustnice.
Modrý duch: odpoveď zo dňa   2011.05.14 18:03

Kapustnica – to je jedlo čo povzbudzuje apetít! Majú Slováci radi štiplavé jedlá?

 

Askéta: odpoveď zo dňa  2011.05.14 21:18

Reakcia na: “Kapustnica – to je jedlo čo povzbudzuje apetít! Majú Slováci radi štiplavé jedlá? ”

Strašne nemajú radi štiplavé jedlá! :cry:

 

…..

 

 

Pôvodný text v čínštine:

http://www.sywgj.com/index.php?topic=2944.0

 

 

精神苦行 —— 我的生活、思考和探索

作者 主题: 斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩  (阅读 1355 次)

0 会员 以及 1 访客 正在阅读本主题.

离线 苦行者

 • 高级摄友
 • 帖子: 4347
 • 威望: 572
斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩
« 于: 2011.05.08 08:11 »
斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩

斯洛伐克的国菜大概可以说是羊奶酪土豆面疙瘩了,这个名称是在是太长了,我想了好久也没有办法缩短,因为这道斯洛伐克国菜确实包括了这些成分在内,而且还不止这些。请听我下面详细说明。羊奶酪土豆面疙瘩斯洛伐克文原文为Bryndzové halušky。bryndze就是一种软软的、有点咸的、揉捏而成的的羊奶酪,halušky的原意是水煮面疙瘩,这疙瘩的个比一般中国的面疙瘩要小一点。这里所说的halušky成分要复杂一点,不完全是面粉。

具体制作过程是这样的,为了更加清楚,我分三个部分来说。
第一部分:将打碎的生土豆(一公斤)和面粉(半粗面粉330克)、鸡蛋(一般是一公斤土豆配一个鸡蛋)、适量盐混合均匀,把水烧开,然后用刀将这些混合的土豆面团一小块一下快拨下锅(这是传统方法,现在也有现成的专门制作小块土豆面团的haluškár,它是一种金属小板,上有很多小孔,将混合的土豆面团(比较稀一点的)倒在haluškár上,略微推压就成了一小团一小团的,掉到锅里),在滚烫的水中煮三至四分钟以后,就可以捞出来冷却。

第二个部分:然后把腌肉(300-480克,最好瘦一点,不要熏过的)切成小块,在小锅中炸一下出锅。

第三个部分:将羊奶酪在刚才煮小土豆面快的水中化开(也可以在酸奶油或者牛奶中化开),倒入第一部分准备好的小土豆面快,最后再加上第二部分炸好的腌肉小块,就可以享用了。

羊奶酪土豆面疙瘩曾经是给干农活的强壮男人吃的,非常耐饿。味道香、酸,可能还有点羊奶酪的臊味,刚开始的时候中国人不一定能够接受。我第一次吃的时候也是很不适应,现在已经是很喜欢了。不喜欢肉食的可以不加那个腌肉,一般餐馆里出售的羊奶酪土豆面疙瘩所加的腌肉小块也很少。

已记录

在线 周章

 • 漂坛英雄
 • 帖子: 2286
 • 威望: 522
Re: 斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩
« 回复 #1 于: 2011.05.08 11:45 »
希望看到片片.可能可以将羊奶酪改成普通的奶酪,这样中国人就容易接受了.谢谢分享.
已记录

离线 蓝精灵

 • 漂坛英雄
 • 帖子: 3558
 • 威望: 306
Re: 斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩
« 回复 #2 于: 2011.05.13 21:19 »
传统做法听起来象中国的刀削面,用金属板的做法就快多了。这道菜的热量不低,怎么一点绿色蔬菜都没有?平时吃的时候有配合色拉吃吗?
已记录

离线 苦行者

 • 高级摄友
 • 帖子: 4347
 • 威望: 572
Re: 斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩
« 回复 #3 于: 2011.05.14 07:29 »

传统做法听起来象中国的刀削面,用金属板的做法就快多了。这道菜的热量不低,怎么一点绿色蔬菜都没有?平时吃的时候有配合色拉吃吗?

你问得好!这道菜的来源还是斯洛伐克北方的山区,那里的蔬菜是很少很少的。但是酸白菜是一年四季都有的,所以,吃完这道高热量的菜后,可以喝一碗酸白菜汤吧。

已记录

离线 蓝精灵

 • 漂坛英雄
 • 帖子: 3558
 • 威望: 306
Re: 斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩
« 回复 #4 于: 2011.05.14 18:03 »
酸菜汤,开胃啊!斯洛伐克人喜欢吃辣吗?
已记录

离线 苦行者

 • 高级摄友
 • 帖子: 4347
 • 威望: 572
Re: 斯洛伐克的国菜羊奶酪土豆面疙瘩
« 回复 #5 于: 2011.05.14 21:18 »

酸菜汤,开胃啊!斯洛伐克人喜欢吃辣吗?

很不喜欢!  :cry:

已记录

离线 蓝精灵

 • 漂坛英雄
 • 帖子: 3558
 • 威望: 306

 

Čítať ďalej

Moja prvá čínska e-kniha a môj zážitok z čínskeho e-kníhkupectva.

Nedávno som si kúpil čítačku elektronických kníh. Je to úžasné zariadenie, netreba ho nabíjať a šetrí pri čítaní aj môj zrak. Môžem ho mať stále pri sebe a zmestí sa do neho veľa knižiek, ktoré by som nikdy z pracovne nevytiahol. Keď mám chvíľku voľného času na pracovných cestách, zrazu viem ako ho účelne využiť, stačí vytiahnuť čítačku a vybrať si z desiatok úžasných kníh, ktoré tam na mňa už čakajú.

Hneď po kúpe som ju začal napĺňať prvými e-knihami. Popri slovenských a anglických knihách som samozrejme neodolal a posťahoval som si do nej aj niekoľko čínskych kníh.

Prvé dni som strávil hlavne na Amazone a na Projekte Guttenberg. Na Amazone je to s cudzojazyčnými neanglickými e-knihami veľmi biedne, tam som nenašiel v čínštine žiadnu e-knihu pre mňa. (na www.amazon.cn je množstvo čínskch kníh, ale len v papierovej verzii, ani jedna e-kniha)Projekt Guttenberg je, ale naopak úžasný, je tam veľmi široký výber z čínskej klasickej literatúry, sú tam stovky titulov a sú úplne zadarmo. Hneď som si stiahol pár klasikov ako Laozi, Konfúcius, Cao Xueqinov Sen o červenom pavilóne a iné.

Z projektu Guttenberg som si teda stiahol niekoľko desiatok kníh klasickej čínskej literatúry a filozofie, ktoré som si chcel vždy študovať. Hoci ich mám v papierovej verzii v poličke už roky, nikdy som sa k tomu nedostal, lebo chuť som mal na ne vždy len mimo mojej pracovne. Po pár dňoch som vyčerpal možnosti, ktoré tieto dva portály ponúkali a ja som sa musel pohnúť ďalej.

Keď som začal hľadať čínske e-knihy, tak som zistil, že sa dá nájsť množstvo čínskych kníh v pdf a txt formátoch úplne zadarmo na portáloch, ktoré žijú z reklamy. Lenže išlo hlavne o staršie knižky, hoci veľmi hodnotné, ale staršie. (sťahoval som pdf. verzie – išlo o skenované knihy veľkosti 10 MB – 150 MB a išli pomerne rýchlo stiahnuť, 5 – 60 min. podľa veľkosti súboru) Keď som stiahol niekoľko titulov rozdohol som sa preniknúť aj do platených e-kníhkupectiev, kde sa dajú sťahovať najnovšie knižky, rozhodol som sa pre jedno z prvých e-kníhkupectiev 超星网 www.chaoxing.com, na ktoré som náhodne natrafil. Moje pocity boli nasledovné:

1.Náhľad pred kúpou lepší ako u Amazonu

Pre toto kníhkupectvo som sa rozhodol hlavne preto, lebo ponúkali náhľad celých kníh pred kúpov – zdalo sa mi to úplne úžasné, v tomto predstihli Amazon a aj Barns and Nobles, lebo som si mohol do sýtosti bez platenia a dokonca aj bez registrácie v knižkách listovať, koľko som len chcel. Týmto ma dostali a rozhodol som sa, že sa u nich zaregistrujem a stanem sa ich zákazníkom.

Tu je vidno náhľad tejto knižky: http://book.chaoxing.com/ebook/detail_12380607.html

2. Kúpa prvej e-knihy zadarmo

Po zaregistrovaní som zistil príjemnú vec, že som dostal bonus 1000 bodov, ktoré stačili na nákup jednej knihy.

3. Cena čínskych e-kníh – fantastická

Ak sa čitateľ rozhodne kupovať čínske e-knihy po jednom, tak stoja v prepočte okolo 1 eura za 400 stranovú knižku. Dá sa, ale kúpiť zvýhodnený balík, napríklad ročný balík v hodnote cca 30 euro, za ktorý sa dá ročne stiahnuť 1800 kníh, čo je v prepočte 0,016 euro/ kniha, alebo po starom 50 halierov za knihu. Toto je presne situácia a business model, aký by mal fungovať aj u nás a všade vo svete. Lebo len takýto bussines model zaručí, že sa k čitateľovi dostane veľké/maximálne množstvo kníh – a to by mal byť cieľ systému.

5. Počet e-kníh v tomto čínskom e-knihkupectve

Niekoľko 100 000 čínskych e-kníh, hoci na Amazon sa nechytajú, ale aj tak je to viac než slušné číslo.

4. Vlastný formát

Čínske e-kníhkupectvá idú cestou vlastných formátov, aj toto kníhkupectvo malo vlastný úplne unikátny formát e-kníh, ktoré sa dali čítať pomocou webrozhrania, alebo pomocou softvéru na čítanie, ktorý sa dá zadarmo stiahnuť pre Windows a pre I-pad, škoda, že zatial nie aj pre iné Mac zariadenia.

5. Slabší help, výborná online podpora

Najprv som sa z ich webu nevedel vysomárit – nebolo to úplne zlé, ale na európsku prehľadnosť ešte nemajú. V ich čínskom online-helpe bol len názov kapitoly, ktorú som potreboval, tá znela: “Ako si stiahnem svoju zakúpenu e-knihu”, ale bol tam len nadpis, podstránka s príslušným textom chýbala….
Nevzdával som sa a otvoril som živý online help chat, okamžite sa ozval živý chlapík z podpory s číslom 062 a hneď ma nasmeroval a uviedol na správny smer a vysvetlil mi, kde si môžem moju práve zakúpenú knižku stiahnuť (knižka sa do počítača nestiahla automaticky)
6. Rýchlosť sťahovania – veľmi slabá.

Rýchlosť sťahovania sa nedá nazvať inak ako slabá. Kým som sa dostal do poradia, trvalo to asi 3 hodiny, stále mi to počas týchto troch hodín vyhadzovalo hlášku: “databáza je zaneprázdnená” Po 3 hodinách začalo sťahovanie tejto knižky a trvalo ďalšie 3 hodiny :) :)    Trvalo to celé ozaj veľmi dlho.

7. Kvalita stiahnutej knihy

Obsahová kvalita e-knihy je úžasná, je to super kniha, má 388 stran, kľudne by som bol ochotný za ňu dať aj 10-15 euro. Je to nová kniha napísana pred 4 rokmi, výborne spracováva problematiku. Išlo o knihu: He Ke – Yijing Fengshui tujie (Obrazové zrkadlo k Yijing Fengshui) Je to kniha o feng shui, kde sa podrobne a hlavne velmi jednoducho táto tradičná čínska téma rozoberá z pohľadu súčasnosti.

Po technickej stránke ma prekvapilo, že stiahnutý súbor je obrovský pdz súbor, má 185 MB, na to, že ide o novú platenú knihu by som očakával menší súbor. Na pohľad sa pri obrázkoch zdá, že ide o skenovanú knihu, čo je zvláštne, ale kvalita skenovania je o triedu vyššia ako pri čínskych knihách na stiahnutie zdarma a nie je to pdf formát, ale pdz súbor.

8. Celkové hodnotenie
Cena aj kvalita platených čínskych e-kníh je úžasná, po kusoch stoja 1 euro/ kus, masovo 50 halierov/kus, ale neviem si nákup pri takýchto pomalých rýchlostiach sťahovania predstavit…. Je to veľká škoda. Nebyť tohoto problému už by mali mojich 30 euro na účte. Neviem si vysvetliť problémy s rýchlosťou sťahovania, ani posúdiť či je to len momentálny alebo ojedinelý problém daného e-kníhkupectva.

 

Túto istú knihu som dnes našiel aj na www.amazon.cn : http://www.amazon.cn/易经风水图鉴-柯可/dp/B002UWKR72   , ale tu stojí cca 3 euro (24 yuanov po zľave) – ide o tlačenú papierovú verziu knihy,  3 násobok oproti cene v čínskom e-shope, tam stála táto istá knižka v prepočte 1 euro: http://book.chaoxing.com/ebook/detail_12380607.html

 

Situáciu budem sledovať aj naďalej a keď sa niečo nové zaujímavé dozviem, tak sa to tu dočítate.


Čítať ďalej